EVDE SAĞLIK HİZMETİ

Evde sağlık hizmetleri, hasta ve sağlık çalışanının evdeki ortamda buluşmaları ve ev ortamındaki konfor ile sağlık çalışanının hastaya hizmet etmesini kapsar. Evde yapılan sağlık hizmetlerinde, yatağa bağımlı olarak yaşayan ya da hareket kısıtlılığı olan hastaların tedavisinde ve bakımında bir sağlık çalışanından destek almak oldukça önemlidir. Tedavi sürecinde hastaya destek olan sağlık çalışanı, hastanın iyileşmesi ve daha konforlu bir yaşam sürdürmesi için profesyonel hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra yaşlıların bakımı için de evde sağlık hizmetleri gerekli bir durumdur. Burada yaşlıların kendi evlerinde veya çevrelerinde bağımsız bir şekilde yaşamaları, bu konuda kolaylık sağlamaktadır. Yaşlıların yaşam kaliteleri artarken aynı zamanda sağlıkları da daha iyiye gider. Konu ile ilgili olarak sağlık sistemleri her daim iyileşme sağlarken, hasta ve yaşlıların yaşam konforları da en üst düzeye çıkmaktadır. Evde yapılan sağlık hizmetleri, hastalar ve aileleri için tıbbi cihaz ve malzemelerin kullanımı, evde sağlık hizmeti verilmesi, yol boyunca üstlenebilecekleri görevler de dahil olmak üzere eğitim ve danışmanlık gibi hizmetlerin sunulmasını, hastalık ve sağlık süreçleri hakkında bilgilendirilmesini, hasta ve hasta yakınlarına yönelik doğru ve uygun kullanımını kapsar.

Evde Sağlık Hizmetlerinin Avantaj ve Dezavantajları

Evde sağlık hizmetlerinin avantaj ve dezavantajları vardır. Bunlar arasında elbette avantajlar daha ağır basmaktadır. Evde yapılan sağlık hizmetlerinin avantajları aşağıdaki gibidir:

 • Evde sağlık hizmetine ihtiyacı olan kişi daha özgür ve kontrollü olacaktır.
 • Ev ve tanıdık ortamlar hastalara daha rahat bir süreç sağlar.
 • Evde sağlık hizmetinin yaşam kalitesi üzerinde olumlu bir etkisi vardır.
 • Hasta hastanede yatarken enfeksiyon kapma riski daha yüksek olmasına rağmen evde enfeksiyon kapma riski daha düşüktür.
 • Hastaneye gidemeyen bireyler için evde sağlık hizmetlerine erişim bir kolaylıktır.
 • Hastanın kendi kurallarına saygı gösterilir.
 • Giyinme, yemek pişirme, banyo yapma, temizlik, çamaşır yıkama, ilaç alma gibi rutin hasta aile sağlığı faaliyetleri aile üyeleri için daha kolay bir durum olacaktır.
 • Evde sağlık hizmetlerinin yapısı, ayrıntılı eğitim programları ve yakın denetim gerektirmektedir. Bu konuda kurumumuz her türlü denetimden geçmekte ve kurallara uygun olarak hizmet vermektedir.
 • Sağlık personelleri ve hastalar arasında etkin ve olumlu iletişim kurulur.

 

Evde yapılan sağlık hizmetlerinin dezavantajları ise aşağıdaki gibidir:

 • Sağlık personeli ile hastalar ve aileleri arasında etkin ve olumlu iletişim her zaman kurulamayabilir.
 • Giyinme, yemek pişirme, banyo yapma, temizlik, çamaşır yıkama, ilaç alma gibi rutin hasta aile sağlığı faaliyetleri aile üyeleri için zor olabilir ve aile üyeleri için daha stresli olabilir.

 

Tüm merak ettiklerinizi kurumumuzu arayarak sorabilirsiniz. Sağlık çalışanlarının tüm sorularınızı yanıtlamaları için sizlere hizmet verilmektedir.